تراز لیزری چیست ؟ و کجاها کاربرد دارد؟

تراز لیزری چیست : با توجه به بیشرفت امروزه علم در زیمنه طراحی و معماری ، استفاده از ابزارهای قدیم مانند شاغول وشلنگ تراز و  … منسوخ شده و به همین دلیل استفاده از ابزارهای دقیق و جدید مانند تراز لیزری که خطای اندازه‌گیری را کاهش می‌دهد استفاده بیشتری پیدا کرده است.

تراز لیزری یکی از ابزارهای دستی و اندازه‌گیری است که برای ترازکردن، ایجاد و سنجش شیب و عمودکردن سطوح مختلف به کار می‌رود.

تراز لیزری چگونه کار می کند ؟

خط تراز با استفاده از نشاگر لیزری در راستای خط قائم و افق x y تراز اتوماتیک و خودکار را انجام می دهد . نور لیزر پس از این که از دستگاه تراز لیزری خارج می شود به شکل دو خط عمود است که یکی به شکل افقی و دیگری در راستای عمودی قرار دارد که یک زاویه قائم 90 درجه را ایجاد می کند . دو خط عمود با یکدیگر و با خط افق 3 نقطه شاقولی ایجاد می شود و نقطه چهارم در پایین تراز لیزری تشکیل می شود .

دستگاه تراز لیزری می تواند یک خط در جهت عمود و یا افق را نیز نمایش دهد . اغلب ترازهای لیزری مجهز به یک سیستم پیشرفته خود تراز اتومات هستند بدین معنی که ، اگر محل قرارگیری تراز با یکدیگر هم تراز نباشند این سیستم ، به صورت خودکار تراز می کند اما اگر تراز لیزری شما این سیستم را در اختیار نداشت می توانید با استفاده از حباب های تراز ، که در ترازهای بنایی استفاده می شوند این کار را به آسانی انجام دهید .
معمولا ترازهای لیزری امکان نصب بر روی پایه های دوربین عکاسی و یا فیلمبرداری را دارند و علاوه بر آن با داشتن پایه های مگنتی امکان نصب بر دیواره های فلزی نیز وجود دارد .

تراز های لیزری چند نوع هستند ؟

ترازهای لیزری در 3 دسته طبقه بندی می‌شوند که هر یک ویژگی و کاربردهای دارند که با توجه به نوع کاربرد و نوع پروژه باید انتخاب شوند:

 تراز نقطه‌ای یا نقطه ثابت

این تراز از پایه‌ای ترین نوع تراز است که برای انجام ساخت و سازهای ساده و محدود کاربرد دارد.

تراز ثابت

با ایجاد خط، کار انجام می‌شود و برای بردهای کمتر از 60 متر استفاده می‌شود. این تراز نسبت به ترازهای نقطه‌ای گران‌تر هستند و دوام بیشتری دارند.

 تراز چرخشی

یک نقطه حول محور می‌چرخد و با سرعت بالا خط را تداعی می‌کند. این تراز برای بردهای 1000 متر مناسب‌اند. دارای لیزر سبز‌اند. قیمت بالاتری نسبت به ترازهای ثابت دارند و برای پروژه‌های پیچیده در مکان‌های بزرگ مناسب‌اند. این تراز را باید روی سه‌پایه تنظیم کرد. این تراز دارای موتور چرخشی است که خط نور را اطراف کل آن ناحیه می‌چرخاند.

تراز لیزری چیست ؟ و کجاها کاربرد دارد؟
تراز لیزری چیست ؟ و کجاها کاربرد دارد؟

در هنگام خرید تراز لیزری باید به چه نکاتی توجه کرد ؟

هنگام خرید و انتخاب یک  تراز لیزری باید به مشخصات فنی آن توجه کرد که شامل موارد زیر است:

نوع لیزر

هرچقدر کلاس لیزر بالاتر باشد خطرات بیشتری را برای چشم و پوست دارد و لیزرهای با کلاس پایین‌تر مشکلی برای بینایی ایجاد نمی‌کنند. لیزر کلاس1 ایمن است و فاقد تابش پرتوی خطرناک است. لیزر کلاس2 خیلی ایمن نیست اما چشم در برابر این نوع لیزر می‌تواند از خود مراقبت کند. این لیزر تنها زمانی خطرناک است که به طور مستقیم و در یک بازه طولانی مشاهده شود.

رنگ لیزر

تراز لیزری با نور سبز برای انجام پروژه‌های ساختمانی که نیازمند قدرت بیشتر و بالاتر اشعه لیزر جهت ترازکردن هستند، بسیار مناسب است.

تراز لیزری با نور قرمز از رایج‌ترین انوع رنگ لیزر است که قیمت کمتری هم دارند و برای پروژه‌های داخلی مناسب‌ترند. ترازهای نور سبز، نور بیشتری دارند ولی این لیزر مصرف انرژی را تا 2 برابر بالاتر می‌برد و قیمت بالاتری دارند.

دامنه اندازه‌گیری

میزان پرتاب نور لیزر را در محیط مشخص می‌کند.

زاویه تابش پرتو لیزر

زاویه پرتاب نور در زاویه افق و عمود را مشخص می‌کند که این مقدار در ترازهای مختلف متفاوت است و در محدوده 30 تا 360 درجه است.

دامنه خودترازی

این ویژگی میزان زاویه خودترازی نسبت به سطحی که دستگاه روی آن قرار دارد را نشان می‌دهد.هرچقدر دامنه خودترازی بیشتر باشد، تراز می‌تواند در سطوح شیبدار خود را بهتر تراز کند.

دقت خط

از ویژگی‌های مهم تراز لیزری است. هرچقدر میزان دقت بالاتر باشد قیمت تراز هم بالاتر است. میزان شاخصه دهم میلی‌متر در هر متر است.

میزان مصرف باتری

این ویژگی میزان کار مداوم با دستگاه را با یک بار شارژ کامل را نشان می‌دهد. هرچقدر میزان آمپر و نیز تعداد باتری‌های یک تراز بیشتر باشد، کارکرد آن هم طولانی‌تر است.

درجه حرارت کارکرد

یعنی در درجه محیطی مشخصی قابلیت عملکرد صحیح دارد. از این دستگاه نمی‌توان در دمای بالاتر از 40 درجه استفاده کرد.

تراز لیزری چیست ؟ و کجاها کاربرد دارد؟
تراز لیزری چیست ؟

تراز لیزری چه کاربردی دارد ؟

این دستگاه در عملیات معماری داخل و خارج از ساختمان و کلیه عملیات عمرانی کاربردی اساسی دارد.

از کاربرد این دستگاه می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • چسباندن کاغذ دیواری
  • پارتیشن بندی و نیز دیوارهای کاذب
  • نصب و ترازکردن ستون‌ها
  • نصب کلید پریز
  • انجام دکوراسیون
  • نصب کاشی و سرامیک
  • ترازکردن دو پنجره در کنار هم
  • نصب کابینت و قفسه

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.