سنگ فرز چیست و چه کاربردی دارد ؟

سنگ فرز چیست

سنگ فرز چیست و چه کاربردی دارد ؟

سنگ فرز چیست : سنگ فرز یک نوع وسیله می باشد که از آن برای برش، تراش کاری، پرداخت سطوح و پولیش کردن استفاده می شود. ستگ فرز دارای یک موتور است که یک دیسک یا برس به سر آن نصب می‌شود و با حرکت موتور، دیسک شروع به دوران با سرعت بسیار بالا می‌‌کند. این وسیله برای اولین بار در سال ۱۹۵۴ میلادی در کشور  آلمان ساخته شده است .

بیشتر استفاده کنندگان این ابزار کارگرهای ساختمانی و صنعتگران فلز کاری می باشند اما در صنایع دیگر و حتی برای استفاده در خانه ها وسیله بسیار کاربردی و با ارزشی می باشد.

امکان تعویض صفحه سنگ فرز باعث می‌شود بتوان از آن در کارهای بسیار متنوع و مختلفی استفاده کرد. علاوه بر صفحات مختلفی که برای این دستگاه ساخته شده انواع فرچه‌ها در اشکال گوناگون و با جنس‌های مختلف، تیغه‌های الماسه و صفحات سنباده زن نیز وجود دارد که کمک می‌کند از این دستگاه بتوان در کار‌های مختلفی استفاده نمود، و از آن برای بریدن ورق‌های فلزی، آجر، سنگ،‌ کاشی، بتن، لوله‌های PVC و همچنین بریدن پیچ، تیز کردن ابزار آلات دیگر، از بین بردن زنگ آهن و رنگ روی فلزات، سمباده زدن چوب و حتی شکل دادن به مواد مختلف استفاده می‌شود.

بسیاری از استفاده‌هایی که از این وسیله می‌شود را می‌توان با اره آهن بر هم انجام داد اما استفاده از سنگ فرز علاوه بر بالا بردن سرعت باعث کاهش خستگی و نیروی مورد نیاز می‌شود

عمده فرز‌های موجود در بازار با استفاده از نیروی برق کار می‌کنند و در مدل‌های سیمی و شارژی تولید می‌شوند. روی دستگاه امکان قرار دادن یک گارد برای محافظت بیش‌تر و همچنین یک دسته برای کنترل بهتر وسیله با هر دو دست وجود دارد.

مدل‌های شارژی قابلیت حمل و نقل بالایی دارند و به راحتی می‌توان آن‌ها را هر جایی استفاده کرد و آزادی حرکت بالایی فراهم می‌کنند. اما در مقابل به خاطر وزن باطری سنگین‌تر از مدل‌های سیمی هستند. قدرت دستگاه های شارژی را ازروی ولتاژشان با یکدیگر مقایسه می‌کنند. هر چه ولتاژ دستگاه بالاتر باشد قدرت آن بیشتر است و برای کارهای سنگین‌تر می‌توان از آن استفاده کرد.

فرز‌های سیمی قدرت بسیار بیشتری از مدل‌های شارژی دارند و برای کارهای سنگین مدت مناسب ترند. چون به منبع برق وصل هستند در استفاده طولانی مدت مشکلی ندارند و مثل مدل‌های شارژی باطری تمام نمی‌کنند. تنها مشکل در حمل و نقل و جا به جایی آن‌هاست. قدرت دستگاه های سیمی را از روی توان آن‌ها و با وات مشخص می‌شود و هر چه توان دستگاه بالاتر باشد قدرتمند‌تر است.

سنگ فرز چیست
سنگ فرز چیست

شیوه ی کار دستگاه فرز

فرز ها عمدتا با استفاده از نیروی باد و برق کار میکنند، به منظور راه اندازی دستگاه فرز می بایست کلید را فشار داده تا دیسک برشی شروع به گردش نماید و زمانی که دست خود را از روی کلید بر می دارید حرکت آن متوقف می شود، این حالت کمک بسیار زیادی به منظور حفظ جان کاربران می کند، و خطر کار با این دستگاه را بسیار کم می نماید.

چند نوع دیسک برشی داریم و کاربرد آن ها چیست ؟

دیسک سیمی فرچه ای : این نوع از دیسک کاربرد تمیز کردن فلز و زدودن زنگ زدگی از روی سطح فلزات را دارد.
دیسک کاربید سیلیکون : به منظور تمیز کردن سطح فلزات و همچن تیز کردن مورد استفاده قرار می گیرند.
دیسک الماسی : گزینه ی مناسبی برای بریدن بتن، سنگ و کاشی می باشد.
آلومینیوم اکسید: مناسب برای کار بر روی چوب و همچنین پرداخت و ساییدن میلگرد و پیچ می باشد.
فیبری: بیشتر به منظور ساییدن زنگ استفاده می شود.

سنگ فرز چیست
سنگ فرز چیست

انتخاب سنگ فرز مناسب :

برای انتخاب یک سنگ فرز فاکتور‌های گوناگونی  وجود دارد که باید  در نظر گرفته بشود از مهم ترین این فاکتور‌ها می‌توان به اندازه صفحاتی که می‌توان روی دستگاه نصب کرد و همچنین قدرت موتور آن اشاره کرد که با هم نسبت مستقیمی هم دارند؛ یعنی هر چه دستگاه قدرت بیشتری داشته باشد برای نصب صفحات بزرگ‌تر طراحی می‌شود.

صفحات بزرگ‌تر امکان برش‌های عمیق را فراهم می‌کند یعنی اگر قصد برش صفحات با ضخامت بالا وجود داشته باشد باید از فرز‌های قوی‌تر که صفحات بزرگ روی آن نصب می‌شود استفاده کرد. اما باید در نظر داشت کار کردن با آن‌ها ظرافت مدل‌های کوچک‌تر را ندارد. به طور معمول دستگاه‌های مختلف برای صفحات با اندازه‌های ۱۱۵، ۱۲۵، ۱۵۰، ۱۸۰ و ۲۳۰ میلیمتر ساخته می‌شوند که مدل ۱۱۵ میلیمتری برای استفاده‌های معمول و توسط افراد عادی مناسب اند و متداول ترین اندازه به شمار می‌‌آیند، در حالی که مدل‌های بزرگ‌تر برای استفاده در کارگاه‌ها و صنایع تولید می‌گردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.