اره برقی

اره-زنجیری-بنزینی-هیوندای-Techn

اره برقی یک  نوع اره قابل حمل مکانیکی است. از این ابزار در صنایع مختلفی مانند نجاری، باغبانی، آتش نشانی، کنده کاری و گاهی برای برش چوب معمولی استفاده می شود.

اره های باغبانی برای هرس درختان و کارهای کشاورزی و باغبانی از جمله کار بر روی تنه و کنده درختان زنده یا بریده شده یا تکه های بزرگ چوب استفاده می شود. این اره ها ، ابزاری متشکل از یک موتور محرک و یک زنجیر تیغ است که به دور ورقه ای فلزی به نام اره می چرخد ​​و چوب را برش می دهد. وظیفه این اره انتقال نیروی ایجاد شده توسط گشتاور موتور به زنجیر و چرخش آن به دور اره می باشد و در اثر برخورد زنجیر اره با چوب برش صورت می گیرد.

این نوع اره  بسیار سریعتر از اره دستی است. علاوه بر این میزان انرژی مصرفی نیروی کار هنگام کار با این اره کاهش می یابد که باعث افزایش سرعت کار نیز می شود. اره برقی مدل های کوچکی هم دارد.   مدل کوچک فضای کمتری را اشغال می کند و بسیار سبک و کارآمدتر است.

این ابزارها بسته به نوع سوخت و مصرف معمولا دارای سه نوع اره برقی ،بنزینی ، شارژی ، برقی  هستند.

اره برقی بنزینی

اره برقی بنزینی رایج ترین نوع ابزار است و دارای موتور بنزینی دو زمانه است. نیروی محرکه آن از بنزین تامین می شود و از ترکیب روغن و بنزین برای روانکاری استفاده می کند. موتورهای این نوع معمولا قوی ترین انواع اره برقی هستند که باعث افزایش سرعت آنها می شود. سنگینی، صدا و لرزش زیاد آن  نیاز به سرویس و نگهداری بیشتردارد که  از معایب آن است. این نوع اره بیشتر مناسب افرادی است که به صورت مداوم و حرفه ای و یا در محیط های بزرگ با این ابزار کار می کنند.

 

اره برقی برقی

این اره  دارای موتور الکتریکی بوده و با سیم به منبع تغذیه( برق ) متصل می شود، بنابراین نیازی به مخزن سوخت و بنزین ندارد. اره های برقی به دلیل وجود سیم دارای تحرک کمی هستند و به راحتی و در هر شرایطی قابل استفاده نیستند. این مدل برای مبتدیان و کسانی که از این دستگاه در منزل یا کارگاه خود استفاده می کنند، به دلیل سبک بودن، دود و صدای کمتری انتخاب خوبی است. موتور برق این نوع ابزار نسبت به مدل بنزینی قدرت کمتری دارد، بنابراین برای کارهایی که نیاز به توان زیادی ندارند استفاده می شود.

اره زنجیری بنزینی هیوندای مدل Techno700
اره زنجیری بنزینی

اره برقی بی سیم ( شارژی )

اره برقی بی سیم به جای اتصال مستقیم به برق، از باتری های قابل شارژ تغذیه می کند. اگرچه این مدل ها نیازی به بنزین یا سیم برق ندارند، اما شارژ باتری محدود است و نمی توان به طور مداوم برای مدت طولانی از آن استفاده کرد. علاوه بر این، باتری موجود در آن دستگاه را سنگین می کند.این اره شارژی کم قدرت ترین نوع اره های برقی است.

 

اره چوب یکی از خطرناک ترین ابزار برای نجاری و باغبانی است. بنابراین استفاده از تجهیزات ایمنی مانند کفش ایمنی، کلاه ایمنی، عینک و هنگام استفاده از آن ضروری است.

مزایا و معایب اره موتوری  یا اره برقی

اره ها یا اره های برقی مانند بسیاری از ابزارهای دیگر دارای مزایا و معایبی هستند. در ادامه هیوندای تولز قصد داریم به بیان مهمترین آنها بپردازیم.

 

– شاید مهمترین مزیت اره  های برقی نسبت به سایر ابزارهای این حوزه مانند اره دستی سرعت بسیار بالای آنها باشد. سرعت کار یک این اره حدود 10 برابر بیشتر از مدل های دستی است. شاید بتوان همین عامل یعنی سرعت بالای کار را دلیل اصلی محبوبیت این ابزار دانست.

اره  های برقی با استفاده از نیروی محرکه مانند برق یا سوخت دیزل مانند بنزین کار می کنند. بنابراین علاوه بر سرعت بالا، انرژی و قدرت کمتری برای انسان می گیرد. در نتیجه کارایی بسیار بالاتری نسبت به سایر نمونه ها خواهد داشت.

 

– این دستگاه علاوه بر اره  حرفه ای به عنوان ابزار کار تخصصی، برای مشاغل سبک و خانگی نیز مناسب است. این ابزار کارهای را سبک تر ،آسان تر و کارآمدتر می کند.

 

– این دستگاه  ها علاوه بر مزایا و توانایی خوب یکی از ابزارهای خطرناک می باشد. هر ساله حادثه و اتفاقات ناگوار زیادی به دلیل استفاده ناایمن از این دستگاه رخ می دهد. بنابراین رعایت دقیق نکات ایمنی یکی از محدودیت های مهم این دستگاه می باشد.

– این اره ها نیز نیاز به نگهداری و تعمیرات منظم دارند. تراشه های چوب و گرد و غبار می توانند به قسمت های داخلی دستگاه آسیب برسانند و باعث کاهش عملکرد و تخریب این ابزار شوند.

2 دیدگاه برای “اره برقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.